Přijdeme o rum? EU o tom debatuje.

Sdílet článek

Už jsme zvyklí na to, že Evropská unie svými zásahy reguluje poměrně značnou část našich životů. Omezení se dotkla nejedné oblasti spotřebitelského práva a od roku 2004, kdy se Česká republika stala jejím členem, nám bruselští úředníci předkládají stále nová pravidla. Ne vždy jsou s nimi však občané členských států spokojeni. Jako v případě toho nejnovějšího – projednávanému zákazu používání rumové trestě. Důvodem je její údajná zdravotní závadnost.

Samozřejmě, není rum jako rum

Tradiční rum se vyrábí z cukrové třtiny a neobsahuje žádné přídatné látky. I z toho důvodu se likéry považované v evropských obchodních řetězcích za rum nesmí pod tímto označením prodávat, nejedná se totiž o pravou kubánskou lihovinu. Běžný evropský spotřebitel nepozná rozdíl a spokojí se s touto variantou i pro její cenovou dostupnost. Nejznámějším výrobkem je patrně český Tuzemák. Rumová tresť v něm nahrazuje aroma tradičního nápoje a dělá z „rumu“ to, čím je a proč je jeho chuť nezaměnitelná.

Všichni sice víme, že nepijeme karibský originál, přesto tvoří nedílnou součást naší kuchyně. Rum je důležitou surovinou pro výrobu řady cukrárenských výrobků, má své místo v dortech, bábovkách i vánočním cukroví. Aniž bychom chtěli nějak propagovat pití alkoholu, bezesporu se shodneme na tom, že tento likér v přiměřeném množství zkrátka nelze nemít rád.

Kritika se valí doslova ze všech stran

Nově však hrozí, že si jej v budoucnu už nekoupíme. Pokud by se scénáře naplnily, zájemci o „panáka“ by si museli nechat zajít chuť, nebo sáhnout hlouběji do kapsy a uchýlit se k originálnímu kubánskému produktu, jehož se žádné sankce týkat nebudou. Na návrh evropských zastupitelů se snesla vlna celkem pochopitelné kritiky. Nejsilněji jsou slyšet argumenty o tom, že zatímco kouření – které zdraví škodí zcela prokazatelně – je nadále legální, údajné karcinogenní účinky rumové tresti zatím nikdo neprokázal. Většina spotřebitelů ji navíc konzumuje jen v minimálním množství, které by samo o sobě nemělo být nijak škodlivé. Zda návrh nakonec projde, se definitivně dozvíme v příštích dnech.

5/5 - (3 votes)
Sdílet článek