Srovnání platů u Čechů a Slováků. Kdo je na tom lépe?

Sdílet článek

Počet Slováků, kteří žijí a pracují v České republice, je poměrně vysoký. Díky vazbám z minulosti, podobné kultuře i velké podobnosti mezi oběma jazyky to není nic složitého. Napadlo vás ale někdy přemýšlet nad tím, jestli není jedna skupina nad tou druhou nějak zvýhodněna? Český statistický úřad provedl zajímavý průzkum, který by mohl leckoho překvapit.

V Čechách pracuje až sto tisíc Slováků

Začněme tedy celkovým přehledem. V České republice pracuje cca 96 tisíc občanů Slovenské republiky. Z nich je zhruba dvanáct tisíc na vysoce kvalifikovaných specializovaných postech. Jedná se nejčastěji o lékaře, ale také IT specialisty, správce sítě a příbuzné profese. Velký podíl u nás mají také dělníci, kterých je bezmála 30 tisíc.

Pokud si srovnáme českou a slovenskou průměrnou mzdu, vyjde nám, že se na tom máme lépe. Zatímco Slováci průměrně ve své zemi vydělají 26 500 korun, u nás je to lehce přes 27 tisíc korun.

Platy Čechů a Slováků v rámci českého pracovního trhu se ale většinou diametrálně liší. Nejvíce je to vidět u zmíněných odborníků, kteří u nás pracují na vysoce kvalifikovaných postech. V těchto oborech berou Slováci v průměru až o osm tisíc korun víc než jejich čeští kolegové. Proč tomu tak je?

Slováci přicházejí do ČR často na studia

Spousta Slováků studuje v ČR vysoké školy. Po ukončení studia se pak někteří rozhodnou najít si u nás práci, a zaměstnavatelé je potřebují nějak motivovat k tomu, aby pracovali u nás. Na Slovensku jsou totiž v těchto případech průměrné mzdy vyšší než u nás. To znamená, že zaměstnavatelé se snaží tento rozdíl dorovnat.

A kvalifikovaných Slováků je u nás opravdu dost. Považte sami, v průměru má vysokoškolské vzdělání každý čtvrtý slovenský státní příslušník pracující na našem území, tedy rovná čtvrtina. U Čechů činí podíl vysokoškolsky vzdělaných pouze 16 %.

Na druhou stranu jsou tu ale i méně kvalifikované, zpravidla dělnické profese. Ty nejsou nijak zvlášť dobře ohodnocené ani na Slovensku, přesto jsou však u nás o něco lepší. U těchto pozic z většiny platí, že Slováci v dělnických profesích se spokojí i s menšími penězi, než za které by byli ochotní pracovat Češi. Vysoký příliv Slováků a cizinců obecně do dělnických profesí lze snadno zdůvodnit, zaměstnavatelé mají hodně pracovních pozic, ale nedostatek lidí, kteří by byli ochotní takovou práci vykonávat za peníze, které nabízí. Proto vezmou Slováky, kteří jsou často ochotní pracovat i za menší peníze.

Obecně se tedy dá říct, že nejlépe jsou na tom u nás Slováci, kteří pracují v kvalifikované pracovní pozici. Důvody pro jejich zaměstnávání mohou být různé, od kvalitnějšího vzdělání až po nedostatek českých pracovníků schopných zastávat takovou pozici.

3.5/5 - (4 votes)
Sdílet článek