Stát chudých: nízké platy v ČR

Sdílet článek

Mnozí z nás si jistě dnes a denně pokládají otázku, proč jsou v naší zemi nízké platy – samozřejmě relativně, oproti západním zemím. Důvodů je přitom hned několik a současná situace v ekonomice rozhodně nenahrává tomu, že by se něco mělo do budoucna měnit. Pojďme si proto vše trochu osvětlit…

Roční průměrná mzda je oproti západním zemím třetinová

Jak tvrdí statistika z ČSÚ, naše průměrná roční mzda dosahuje zhruba 350 tisíc korun, v ekonomicky nejsilnějších zemích EU se však tato hranice blíží ekvivalentu jednoho milionu. Proč tomu tak je?

  • Nízká přidaná hodnota. Český průmysl produkuje polotovary místo hotových výrobků, které pak vyváží do západních států. Tamní podniky si pak mohou dovolit vyšší marži při prodeji finálního výrobku. Rozdíl mezi českým a německým průmyslem je v tomto směru markantní.
  • Vysoké zdanění práce. Zdanění českých mezd činí v průměru 57 procent, velmi vysoké sociální pojištění je tak pro ekonomiku problémem. V ohledu hospodářsky vyspělých zemí světa je ČR na špičce žebříčku všech sociálních odvodů, které jsou v Německu či Francii nižší.
  • Kapitál mizí v cizině. Firmy, které jsou oficiálně registrované v ČR, velice často patří zahraničním vlastníkům. Ti si poté odvedou dividendy do své země, objem takových plateb běžně přesahuje hranici 200 miliard korun za rok. Odborářům se takové číslo zákonitě nelíbí.

A samozřejmě, dalším důvodem je třeba výrazně nižší růst produktivity práce. Český pracovník dosáhl podle statistik jen zhruba 76 procent průměru EU, slovenský je na tom výrazně lépe (83 %). Zaměstnanci se také bojí říci si o zvýšení mezd kvůli hrozbě propuštění nebo případným problémům v zaměstnání. V ČR je ale nejnižší nezaměstnanost v rámci celé Evropské unie, podmínky pro případné vyjednávání jsou nejen z tohoto důvodu papírově velmi dobré.

5/5 - (2 votes)
Sdílet článek