Aktuální státní dluh činí 1,789 bilionu korun, za první pololetí narostl o cca 175 miliard. Pokud by se dluh rozpočetl na každého občana ČR, připadá tak zhruba 170 tisíc korun na osobu. Růst dluhu je totiž zaviněn prodejem státních dluhopisů, které ministerstvo financí dlouhodobě nabízí široké veřejnosti. Cílem ministerstva je tvorba určité finanční rezervy a také výhodnější refinancování aktuálních dluhů.
Je už několikanásobně vyšší oproti devadesátým letům
Zatímco státní dluh po rozdělení federace dosahoval necelých 159 miliard korun, na přelomu tisíciletí už atakoval hranici 289 miliard. V roce 2009 pak přesáhl hranici jednoho bilionu a stále roste, určitý pokles se účetně podařil jen v letech 2014 a 2016. Obecně, státní dluh rovná se dluh vlády, financuje se státními dluhopisy či například úvěry od Evropské investiční banky.
Jak tvrdí někteří analytici, potíže mohou nastat kvůli načasování dalšího deficitu rozpočtu a samotná struktura dluhu, který je svázán s krátkodobým financováním. Díky takzvanému zápornému výnosu státních dluhopisů se podařilo státu získat určité prostředky (hovoří se o necelé miliardě korun), investoři totiž platí státní kase za to, že jí půjčují peníze – ty by podle všeho měly jít na zvýšení platových tarifů ve školství a sociálních službách. Výnosy státních dluhopisů mají podle odborníků ještě růst, a to i díky ukončení měnových intervencí ze strany České národní banky.
Podíl státního dluhu, který není úročen (a nevznikají tím v dalších letech žádné výdaje navíc), je však 18,6 procenta, jinými slovy – s koncem prvního čtvrtletí letošního roku šlo o 333 miliard korun. Pro zajímavost, hodnota světového dluhu se dle Institutu mezinárodních financí dostala na rekordní hranici. V současné době činí tento dluh 217 bilionů dolarů, což je více než trojnásobek celkového světového HDP.