Období letního přivýdělku pro studenty se blíží, někteří odjedou do zahraničí, jiní zůstanou v domácím prostředí. Brigáda v supermarketu, pekárně nebo restauraci, sběr ovoce v Itálii, možností je skutečně hodně – a jistě si vybere každý. Problémem však je, jak vše smluvně ošetřit a především zdanit.
Zájem o brigádníky je tradičně poměrně vysoký
Vydělat si třeba dvacet tisíc za léto, to je rozhodně vítaná nabídka i pro středoškoláky. Vše ovšem musí být v souladu se zákonem. Středoškoláci například mají zakázáno pracovat v noci, na brigádu se smí upsat výhradně osoba starší patnácti let a má za sebou povinnou školní docházku. Neplnoletí studenti pak nemohou pracovat přesčas, maximum je osm hodin denně (tj. 40 hodin za týden).
Brigádu je přímo nutné podložit smlouvou, nejčastěji půjde o DPP (dohoda o provedení práce, maximálně v rozsahu 300 hodin ročně), při práci menšího rozsahu je pak možné využít DPČ (dohodu o provedení činnosti), kde platí pravidlo o maximálně dvaceti odpracovaných hodinách týdně. Brigádník by měl mít také nárok na alespoň minimální mzdu, která letos činí necelých 69 korun hrubého na hodinu. Obvyklá odměna pro brigádníky je ale vyšší, dosahuje často i stokoruny za odpracovanou hodinu.
V případě, že si studenti nevydělají za měsíc více než deset tisíc korun a je podepsána klasická DPP, sociální nebo zdravotní pojištění není nutné nijak řešit, v tomto případě jde o odpovědnost zaměstnavatele. Brigádníci musí řešit také daně, v drtivé většině případů však postačí využít slevu na studenta, která činí 4020 korun za rok – a v účetnictví nakonec vyjdou daně rovné nule. Při uplatnění daňové slevy je nutné doložit potvrzení o studiu, stejně jako vyplnit Prohlášení poplatníka k dani z příjmu.