Tipy a triky, jak ušetřit a vylepšit rodinný rozpočet?

Sdílet článek

Vaše rodinná kasa je prázdná, nemáte peněz nazbyt a dětem je třeba zaplatit nějakou exkurzi nebo hory? Nevěšte hlavu, pravděpodobně jen neumíte dokonale vycházet s penězi – a žádný učený z nebe určitě nespadl. Poradíme vám pár zajímavých tipů, jak ušetřit z výplaty nějaké peníze a mít brzy zajímavou rezervu pro každý případ. Spořit vlastně není nikterak těžké, ale musíte vědět, jak na to.

Šetřit elektřinou a vodou? To v první řadě

Možná vám to ani nepřijde, ale právě na energiích a vodě můžete ušetřit meziročně pořádnou částku. Možná až takovou, která vás pošle na úspornější rodinnou dovolenou. Nebo si můžete pořídit novou televizi či pračku. Každopádně, ať už peníze investujete jakkoliv, je zbytečné je cpát do kapes dodavatelům elektřiny nebo vody. Výběrem jiného dodavatele, koupí úsporných žárovek, rekonstrukcí koupelny a pořízením např. perlátoru – tím vším můžete ušetřit i několik tisíc korun ročně, takže je třeba začít nejpozději dnes.

Klíčem k úsporám je také pečlivá evidence výdajů. O příjmech máte určitě hodně dobré povědomí, ale za co vlastně utrácíte a proč se vám pořád nedostává financí? Nebojte se udělat si tabulku v Excelu nebo zavést výdajový sešit. Schovávat účtenky z každého nákupu nebo posezení v restauraci sice může znít trochu drasticky. Je však třeba jedním dechem dodat, že právě tímto způsobem můžete každý týden ušetřit třeba i pár stovek – a ty se pak opravdu hodí, když přijdou nenadálé výdaje.

Nejméně desetinu příjmů si vždy dávejte stranou, takzvaně pro „strýčka Příhodu“. Nikdy totiž nevíte, kdy přijde ke slovu zapomenutá složenka nebo nutný výdaj na novou ledničku či mikrovlnnou troubu. Naučte se také odmítat. Děti sice nebudou nadšené, když půjdete jeden týden na procházku místo do kina, ale rodinný rozpočet to rozhodně posílí.

Nakupujte v akcích a po internetu

Počkejte si na slevové akce supermarketů a nakupujte podle jejich harmonogramu. Ušetříte několik stovek týdně, když budete pořizovat akční zboží ve větším objemu. Dělá to tak přeci řada lidí a rozhodně nejde o nějakou chybu, nechte se proto trochu inspirovat. Internetové obchody nabízí zaslání zboží zdarma, když nakoupíte za určitou částku (zpravidla tisíc nebo dva tisíce korun). A nakupovat drogerii ve velkém, a navíc za skutečně zajímavé ceny, to se prostě vyplácí. Porovnejte ceny z kamenných a internetových obchodů, možná budete hodně překvapení. Doslova od toaletního papíru po sprchové gely a holicí potřeby.

Možná by vám také mohl pomoci finanční poradce. Kontaktujte někoho prověřeného, kdo poradí a připraví zajímavý plán do budoucna. Nikdo neslibuje, že se budete brzy topit v penězích. Ale za pár měsíců můžete zacházet s výplatou o poznání efektivněji. A o to tu přeci prve šlo, že?

4.3/5 - (3 votes)
Sdílet článek