Vyděláváme si při předčasném důchodu – jaká jsou tu omezení?

Sdílet článek

Předčasný důchod je v našich zeměpisných šířkách hodně populární, dostávat penzi o pár let dříve oproti původně plánovanému termínu láká stále více lidí nad padesát. Pravda, příjem z penze bude sice relativně nižší, někdy jsou ale rodinné nebo zdravotní důvody důležitější, hledání pracovního uplatnění po padesátinách také nemusí být ničím veselým. Jak je to ale s případným přivýdělkem, když pobíráte předčasný důchod?

Zákonná omezení jsou platná až do doby dosažení řádného důchodového věku

Máme pro vás dobrou zprávu, omezení pro přivýdělky platí jen do doby, kdy byste za běžných podmínek odcházeli do penze. Pak už si můžete přivydělávat naprosto bez omezení, klidně i podepsat standardní pracovní smlouvu a pobírat k tomu ještě starobní důchod. Základní pravidlo je jasné – pokud nastoupíte do předčasného důchodu, nesmíte mít příjem, jenž podléhá odvodům za sociální pojistné. Kývnete-li na zajímavou nabídku, nebudete pobírat důchod až do doby, než pracovní smlouvu ukončíte.

Měsíční odměna pak musí splnit zákonem stanovený limit. U DPP (dohody o provedení práce) je to deset tisíc korun měsíčně, v případě DPČ (dohody o pracovní činnosti) jde o 2499 Kč. Práci lze ale vykonávat i pro více různých zaměstnavatelů. Limity pro odvody na sociální pojištění jsou totiž posuzovány u každého zaměstnavatele zvlášť. Čistě teoreticky si tak lze přivydělávat i pár desítek tisíc, stačí mít jen vícero spolupracujících firem.

Pasivní příjem je u předčasného důchodu bez limitu – je tedy možné bez problémů například prodávat nebo pronajímat byt. Trochu jinak je to ale u penzistů – OSVČ. Ti totiž mají podnikání vedeno vždy jako vedlejší činnost, takže se musí s hrubým ziskem vejít do určitého rozsahu. Pro rok 2018 jde o necelých 72 tisíc korun. Jinak by museli hradit sociální pojištění. Zdravotní pojištění pak podnikající penzisté musí hradit vždy, jde ale obvykle o minimální výdaj, vypočítává se totiž z hrubého zisku.

5/5 - (1 vote)
Sdílet článek