Změnit banku je teď mnohem snadnější

Sdílet článek

Pokud chcete odejít od stávající banky ke konkurenci, nebude to stát cenný čas ani peníze. Dokonce, oproti minulosti, vše zařídíte pomocí jediného krátkého formuláře, samotný přestup je pak otázkou několika málo dnů. Pokud si tedy aktuální banka účtuje poplatky, se kterými nesouhlasíte nebo nemá dostatečné množství bankomatů ve městě, kam jste se přestěhovali, můžete bez problémů měnit.

Kodex mobility klientů lze využít dokonce už osmým rokem

Takzvaný kodex mobility klientů, ke kterému se přihlásila už naprostá většina tuzemských bank, bylo možné využít již v roce 2009. Většina klientů bank pak ale donedávna netušila, nač se vlastně tento kodex vztahuje a měla za to, že přechod od banky k bance je plný spletité administrativy. Maximální lhůta, ve které musí obě zúčastněné banky vyřešit veškerou administrativu, navíc činí ze zákona pouhých třináct dnů. Během necelých dvou týdnů tak můžete skutečně snadno opustit stávající banku.

Prakticky vše, čeho se přesun týká, bude na bedrech vámi vybrané banky. Ať už se rozhodnete pro FIO nebo ČS, v každém případě budete muset vyplnit jeden jediný krátký tiskopis – Žádost o změnu platebního účtu. V mnoha případech vám může zůstat i dosavadní číslo, změní se tedy jen čtyřčíslí banky. Pochopitelně je ale nutné, abyste dostáli svým závazkům, takže dluhy vůči předchozí bance je nutné vyrovnat do posledního haléře. Původní banka převede do nové všechny prostředky, které budete mít na účtu – nemusíte mít tedy žádnou starost. Převod peněz a vůbec celý proces změny je podle zmíněného kodexu mobility zcela bezplatný.

Oznamte co nejdříve zaměstnavateli a ČSSZ (platí hlavně pro penzisty), že měníte banku. Pokud máte sjednané SIPO, je samozřejmě také naprostou nutností, abyste vše změnili, většina těchto administrativních úkonů ale lze vyřešit online a je samozřejmě zdarma.

5/5 - (1 vote)
Sdílet článek