Zonky – budoucnost je v P2P půjčkách

Sdílet článek

Zonky – lidé půjčují lidem. S klidem. Vsadíme se, že jste tento úderný reklamní slogan slyšeli v poslední době určitě několikrát. Zonky je totiž všude. V televizi, tisku, rádiu a především na internetu. A o co vlastně jde a kdo za tímto projektem stojí? Jedná se o, v české kotlině, nový internetový počin založený na P2P půjčkách, což ve zkratce znamená, že si lidé půjčují navzájem, bez účasti banky či nebankovních společností.

Za Zonky stojí firma Home Credit, stálice na poli poskytování nebankovních půjček, dále bývalá šefredaktorka ihned.cz Lucie Tvarůžková a investor Martin Pejša. Princip je velmi jednoduchý. Žadatel o půjčku se zaregistuje do systému a uvede účel půjčky. Investoři se následně na plnou výši půjčky skládají a vybírají do čeho investují své finanční prostředky. Půjčky jsou bezúčelové, nejčastěji si dlužníci řeší refinancování úvěrů, financování podnikání, nákupu automobilu či bydlení. Úrok půjček startuje na 3,99 %. O všechny formality a administrativní náležitosti se postará Zonky. Společnost splňuje i všechny zákonné povinnosti – registrace u ČNB a člen Nebankovního registru klientských informací.

Co je to P2P půjčka?
Peer-to-peer lending (známý též jako person-to-person lending, social lending či sociální půjčky, někdy také přímé úvěrování, zkratkou P2P lending, P2P půjčky) jsou sítě představující prostředí, jehož uživatelé mezi sebou (peer to peer) prostřednictvím internetu uzavírají obchody, sdílí data a vyměňují informace. (wiki)

Chcete-li si na tomto internetovém tržišti půjčit, projdete podobným scoringem jako u dalších bankovních či nebankovních institucí. Společnost je členem nebankovních registrů, díky kterým je důkladně prověřena vaše finanční situace včetně výše příjmu. Jste-li v těchto registrech zaevidován a budete vyhodnocen jako rizikový klient, bude vaše žádost o půjčku zamítnuta. Tento postup má jediný cíl, chránit investory před zbytečnými riziky. Díky tomuto sítu projdou pouze solventní žadatelé a proto je možné nabízet daleko lepší úrokové sazby.

Jak funguje celý proces žádosti o půjčku?

Prvním krokem je nezávazná poptávka, následuje nahrání všech potřebných dokumentů. Třeba je výpis z bankovního účtu za poslední 3 měsíce, scan občanského průkazu a druhého dokladu s fotografií, například cestovního pasu. Dále je nutno napsat stručný příběh o tom, proč a na co si chcete půjčit. Je dobré být maximálně upřímný – příběh bude zveřejněn anonymně. Následně jsou od investorů kladeny doplňující dotazy, které je dobré zodpovědět. Po absolvování těchto kroků vás společnost vyhodnotí a sestaví nabídku. Tato jedinečná nabídka platí 2 dny. Pokud s nabídkou souhlasíte, máte 5 dnů na akceptaci a podepsání smlouvy. Smlouva se zasílá elektronicky a podepsána je unikátním SMS klíčem. Pokud s nabídkou nesouhlasíte, jednoduše jí odmítnete. Je to zdarma a nevážou se k ní žádné závazky ani smluvní povinnosti. Jakmile se najde dostatečný počet investorů, kteří se složí na půjčku, peníze jsou vám odeslány na účet.

A na čem Zonky vlastně vydělává? Obchodní model je velmi jednoduchý a jasný. Každý úspěšný žadatel o půjčku platí 2 % z celkové vypůjčené částky, investoři platí 1 % z celkové prinvestované částky.

Hlavní vlastnosti půjček u Zonky.cz:

  • velikost půjčky: 20 000 až 300 000 Kč
  • splatnost půjčky: 6 až 84 měsíců
  • roční úroková sazba: od 3,99% do 19,99 %
  • možnost předčasného splacení ZDARMA
  • ručení není nutné

Zkušenosti dalších investorů najdete ve specializované skupině na Facebookuinvestor na Zonky

5/5 - (3 votes)
Sdílet článek