Ztráta práce: Nejdůležitější kroky, které byste měli udělat

Sdílet článek

V dnešní době není nic jistého, a to platí i pro zaměstnání. I když jsme si mysleli, že máme pevné místo, může se stát, že přijdeme o práci. Je to pro nás často velmi těžké období, plné nejistoty a obav. Pokud jste se právě dozvěděli, že přicházíte o práci, nevěšte hlavu. Je to sice těžké, ale existuje mnoho způsobů, jak se s touto situací vypořádat. V následujících článcích se dozvíte několik tipů a rad, jak ztrátu práce zvládnout a jak se dostat zpátky na nohy.

Co mám dělat, když přijdu o práci?

Pokud přijdete o práci, je důležité nepanikařit a zachovat klid. Je třeba se co nejdříve postarat o to, abyste měli dostatek finančních prostředků na pokrytí základních životních potřeb. Můžete začít tím, že se poradíte se svým zaměstnavatelem, zda vám bude moci pomoci s hledáním nové práce nebo s finančním odstupným. Dále byste měli začít hledat nové zaměstnání, a to pomocí různých způsobů, jako je hledání na internetu, kontaktování personálních agentur nebo oslovování přímo firmy, které vás zajímají. Je také dobré se poradit s přáteli a rodinou a zeptat se jich, zda neví o nějaké volné pozici nebo jestli vám nemohou pomoci s hledáním nové práce. Je důležité zůstat aktivní a nevzdávat se.

Kdy mám nárok na odstupné?

Odstupné je finanční odměna, kterou zaměstnavatel poskytuje zaměstnanci při ukončení pracovního poměru. Nárok na odstupné má zaměstnanec v několika případech:

  1. Při ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele bez udání důvodu (tzv. nekvalifikovaný důvod).
  2. Při ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnance s výpovědní dobou (tzv. kvalifikovaný důvod).
  3. Při ukončení pracovního poměru z důvodu útlumu nebo zániku zaměstnání z důvodu technických, organizačních nebo ekonomických změn v zaměstnání.

Výše odstupného je stanovena zákonem nebo je upravena v kolektivní smlouvě nebo v pracovní smlouvě. Pokud není stanoveno jinak, je výše odstupného stanovena podle počtu odpracovaných let v zaměstnání.

  • Méně než 1 rok: dostanete 1 průměrný měsíční plat.
  • 1 – 2 roky: dostanete 2 průměrné měsíční platy.
  • 2 a více let: dostanete 3 průměrné měsíční platy.

Mám nárok na odstupné, když dám výpověď v práci sám?

Pokud dáte výpověď v práci sami, tedy ze strany zaměstnance (tzv. kvalifikovaný důvod), nemáte nárok na odstupné. V takovém případě má zaměstnavatel právo na výpovědní dobu, která trvá 3 měsíce. Pokud byste chtěli odejít z firmy dříve, můžete se dohodnout s vaším zaměstnavatelem na odchodu bez výpovědní doby.

Shrnutí

Závěrem je třeba říci, že i když je ztráta práce stresující a může způsobit finanční tíseň, existují způsoby, jak tuto situaci zvládnout. V případě krátkodobých finančních obtíží můžete zvážit možnost použití kontokorentu nebo nebankovní půjčky. Je ale důležité pečlivě zvážit všechny možnosti a zodpovědně se rozhodnout, abyste se vyhnuli dalším finančním problémům v budoucnu.

5/5 - (1 vote)
Sdílet článek